Skip to main content

Betonové jímky a žumpy zůstávají stále preferovaným řešením pro mnohé stavebníky, lze je instalovat při stavbě nového domu i dodatečně. Jednokomorové řešení je cenově přístupné, ovšem vyžaduje pravidelné vyvážení fekálií. U jednokomorových jímek nedochází k biologickému ani jinému čištění odpadových vod a musíme tudíž brát v potaz frekvenci vyvážení odpadu. Vzhledem k objemu se u tohoto typu jedná o menší jímku, vhodnou spíš pro rekreační objekty, které nejsou využívány celoročně. Betonové nádrže této velikosti nabízejí i mnoho dalších možností využití, například jako nádrže na dešťovou vodu (což při zavlažování větší zahrady může znamenat značnou úsporu), po menší úpravě poslouží i jako betonová vodoměrná šachta.

Menší jímku umístíme bez problémů

Máme-li nedostatek místa, je řešením právě betonová jímka menších rozměrů. Při zabudování je třeba sice vyhloubit jámu o něco větší (přibližně o 50 centimetrů z každé strany), ovšem pořád se jedná o nejmenší variantu, kterou lze možné umístit i na dvorek nebo v případě použití patnácticentimetrové zesílené horní desky i pod příjezdovou cestu. Tato deska snese vysoké zatížení, horní hranicí je až 10 tun. Běžná horní deska, dodávaná k nádrži, je limitována nosností 3,5 tuny. Nádrž by měla být situována přibližně 50 centimetrů pod povrchem, pro přístup slouží komínek, který je součástí dodávky. Na nádrž je v případě potřeby možné instalovat i litinový poklop.

Cena: momentálně nevyrábíme

V ceně je zahrnuto: betonová jímka o objemu 4m3, 10 cm vrchní deska z betonu s nosností do 3,5 tuny, komínek s výškou 50 cm a 54 cm průměrem, betonový poklop

Kompletní váha betonové jímky

Jímka 4m3Vrchní deskaKomínek
2.500 kg1.000 kg150 kg

Všechny jímky jsou vyrobeny z prvotřídního materiálu

Při použití kvalitního betonu třídy C25/30 s přídavnými kapalinami na podporu voděodolnosti a v kombinaci s dvojitým hydroizolačním asfaltovým nátěrem IZOLBET je zaručena dokonalá voděodolnost celé nádrže. Odlévání celého bloku probíhá najednou, což je zárukou odolnosti proti vnějším i vnitřním tlakům a pro utěsnění spojů mezi betonovou nádrží, vrchní krycí deskou a komínkem slouží spojení pomocí cementového flexibilního lepidla.

Minimální rozměry pro výkop

DélkaŠířkaVýškaPodkladProhloubeni
300 cm250 cm165 cm15 cm10 cm

Výkop a instalace betonové jímky

Následující text přináší v ucelené formě instrukce ke správné přípravě výkopu, vyvrtání otvorů, připojení vstupního i výstupního potrubí a ke konečnému zásypu uložené nádrže.

D