Skip to main content

Betonová odpadní jímka je řešením pro objekty, u nichž není v současné době dostupný odvod fekálií a znečištěné vody do kanalizačního řádu. Pokud je takové řešení sice projektováno, ale realizace nepostupuje dostatečně rychle, snadno situaci vyřešíme pořízením jednokomorové odpadní nádrže. Nejedná se o příliš nákladnou investici, z dostupných variant ji můžeme dokonce považovat za tu nejpřístupnější. Navíc v případě, že se možnosti připojení ke kanalizaci časem skutečně dočkáme, nebude se rozhodně jednat o promarněnou nebo ztrátovou investici. Nádrž totiž může po vypláchnutí dále sloužit například jako praktický zásobník užitkové dešťové vody, což ocení každý, kdo na svém pozemku zalévá, zavlažuje a umí si spočítat, kolik takto snadno ušetří.

Intenzita vyvážení je dána objemem žumpy

Velký vliv na potřebu vyvážení má pochopitelně celková spotřeba vody a tím pádem i objem tekutého odpadu, jenž je třeba likvidovat. Výpočet je poměrně snadný, můžete použít i kalkulačku na našich stránkách. Jednokomorová žumpa nemá žádný vývod (jedná se o uzavřenou nádrž) a proto se bez občasných návštěv fekálního vozu neobejdeme. Při objemu deseti kubických metrů se jedná o středně velkou jímku a pro tříčlennou rodinu bude termín vyvážení vycházet přibližně jednou za měsíc.

V ceně je zahrnuto: betonová jímka o objemu 10m3, 10 cm vrchní deska z betonu s nosností do 3,5 tuny, komínek s výškou 50 cm a 54 cm průměrem, betonový poklop

Kompletní hmotnost betonové jímky

Jímka 10m3Vrchní deskaKomínek
7.000 kg1.500 kg150 kg

Jednokomorové betonové jímky mají své výhody i stinné stránky

K nesporným výhodám a přednostem odpadních nádrží s železobetonovou konstrukcí patří kromě nízké pořizovací ceny i neuvěřitelně dlouhá životnost a odolnost proti veškerým tlakům i působení spodních vod. Díky dvojitému ochrannému vnitřnímu nátěru izolační hmotou IZOLBET odolává nádrž i působení agresívních látek, obsažených v čisticích prostředcích. Proto do nich lze svádět bez obav i odpadovou vodu z kuchyňských dřezů a výlevek.

Minimální rozměry pro výkop

DélkaŚířkaHloubkaPodkladProhloubení
3850 mm3000 mm2550 mm150 mm100 mm

Výkop a instalace betonové jímky

Následující text přináší v ucelené formě instrukce ke správné přípravě výkopu, vyvrtání otvorů, připojení vstupního i výstupního potrubí a ke konečnému zásypu uložené nádrže.

D